Naujiena ar melagiena: kaip jas atpažinti?

Artėjant Europos dienai ir Europos egzaminui, gegužės 6 dieną vyko nuotolinė pamoka „Naujiena ar melagiena: kaip jas atpažinti?“. Pamokos svečias Robertas Pogorelis, Europos Parlamento biuro administratorius ryšiams su žiniasklaida, pravedė pamoką gimnazijos II klasių mokiniams.

Kaip teigia pats R. Pogorelis, naujienų ir melagienų tema yra labai aktuali visiems, kadangi su įvairiomis naujienomis tenka susidurti kasdien. Naujienų pasaulis mus įtraukia į savotišką sūkurį: mes ne tik patys esame linkę sutikti naujienas kiekviename savo žingsnyje, tačiau ir patys jas platiname bei į jas reaguojame. Visgi, dažnokai mus klaidina melagienos, pasiglemždamos mūsų dėmesį iškalbingomis antraštėmis. Pats pavadinimas pasako, kokios problemos kyla šioje srityje. Melagienos – tai netikros naujienos, skleidžiančios melagingą informaciją, siekiančios gauti naudos – politinės ar ekonominės – nepagrįstomis žiniomis bei faktais. Melagienomis siekiama suformuoti tam tikrą požiūrį, pakeisti ilgalaikes nuostatas, vertybes, supriešinti visuomenę, pakirsti pasitikėjimą šalies valdžia, manipuliuoti žmonių baimėmis ir neaiškumais. Norint išvengti šio „melo grėblio“, svarbu kritiškai žvelgti į naujienas ir nepulti iškart pasitikėti tuo, kas pateikiama straipsniuose. Būtent to ir pasimokėme šioje pamokoje – visad įsitikinti, ar informacija išties yra teisinga ir ja nėra siekiama tik suklaidinti visuomenę.

Gabrielė Viltė Mickevičiūtė, II a kl. mokinė